9 Mart 2009 Pazartesi

Habertürk'te çevre sayfası

Habertürk gazetesi 1 Mart 2009’da yayın hayatına başladı. Takip edebildiğim kadarıyla basında 7 gün çevre sayfası olan tek ulusal gazete oldu. Geçen hafta boyunca Habertürk’ü aldım ve çevre sayfasını dikkatle takip ettim. Şüphesiz 1 hafta herhangi bir yayını değerlendirmek için çok kısa bir süre ama Habertürk’ün bir süredir provalar yaptığını ve çevre konusunda deneyimli muhabirleri kadrosuna kattığını düşünürsek çevre sayfasının sıfırdan başlamadığını düşünebiliriz.

Çevre sayfası Ayhan Atakol editörlüğünde ve çevre muhabiri Özgür Gürbüz’ün haberleriyle hazırlanıyor. Konuya ve gündeme göre yerel muhabirlerden ve haber ajanslardan gelen haberler de yer alıyor. Ayrıca Naci Koç’un grafikleri de haberleri görsel açıdan destekliyor. Günde ortalama 8 haber yayınlanıyor. Bunlardan biri ana konu olarak işleniyor. Geçtiğimiz hafta bu kategoride işlenen konular şöyle: İklim değişikliği (Kyoto Protokolü), sulak alanlar, İmar, Su, Çevresel Performans, Soyu tükenen türler ve Çevreci teknoloji. Ana konu dışında ise Türkiye’den ve dünyadan çevre haberleri, bilimsel gelişmeler, yerel çevre sorunları ve çevre sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri yer alıyor. Geçen hafta Doğa Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, TEMA, Turçev, Greenpeace, Heinrich Boll Stiftung Derneği, Çanakkale Çevre Platformu ve Kuzey Doğa Derneği’nin açıklamalarına ve projelerine yer verilmiş. Sayfadaki haberler genel olarak anlaşılır bir dille yazılıyor, ana konu istatistiklerle ve görsel materyal ile birleştirilerek sunuluyor. Bir önemli nokta da haberi yapan muhabirin telefonunu ve e-postasını sayfada bulunabilmesi.

Bu sayfada neler okumak isterdim diye üşündüğümde ilk aklıma gelenleri şöyle sıralayabilirim: Çevre konusunda öne çıkan kişiler ile söyleşiler, haftalık çevre etkinlikleri takvimi, radyo/tv programlarında çevre programlarının dökümü, yerel çevre stklarından görüş ve haberler. Bir de yerel seçimlere yönelik seçmenlerin ve adayların çevre duyarlılıkları ile ilgili yayınlar yapılırsa oyumuzun çevre üzerindeki olumlu/olumsuz baskısını daha iyi anlayabiliriz. Ayrıca bu sayfanın çevre odaklı reklamlar alması kendisinin ve diğer çevre yayınlarının sürdürülebilirliğini bir ölçüde garanti altına alır. Orta vadede endişem, gazete sahibinin nükleer ihaleyi alan ortaklıkta bulunmasından doğabilecek bir baskının çevre sayfasına da sirayet etme olasılığı. Habertürk çevre sayfasının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, sürekli bir çevre sayfasının diğer gazetelere örnek olmasını diliyorum.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...