23 Mart 2020 Pazartesi

Online Volunteering

PA 108 Social Responsibility Projects

Give a summary of your social responsibility project considering the topics below. (1 page max) 

1) Purpose of the project: 

2) Audience/Target Group:

3) Partnership if any: 

4) Schedule:

5) Obstacles/Risks: 

6) Lessons Learnt:

7) Which skills did you employ? What new skills did you learn?

8) Suggestions for the sustainability of the project.  


Online Local Volunteering: Neighbourhood groups, local government organizations, NGOs working with elderly


Writing, Editing, Research, Art and Design, Teaching and Training, Advocacy, Technology&Development, Community Organizing, Project Development, Administration, Healthcare services.
Volunteers are asked to map some of the most vulnerable areas on Earth, so that crisis teams can respond whenever there’s a natural or humanitarian disaster in a more efficient way. Helping this organisation and its partners (which includes the Red Cross and Médecins Sans Frontières) is as simple as looking at satellite images on your computer and then adding buildings and roads to maps. There’s information on the organisation’s website on how to edit maps and you’ll have lots of support throughoutthe process.

Amnesty Decoders

Operated by Amnesty International, this network of digital volunteers helps conduct research into global human rights violations. Volunteers have used their phones and computers to verify the location of oil spills, find evidence of drone strikes, and flag abusive tweets to women politicians in India. https://decoders.amnesty.org/


Translators without Borders

Translators without Borders depends on volunteers to translate millions of words, but also to help us run the organization. We work with volunteers who have all kinds of great skills – and many learn new skills that they can use in their jobs.

https://translatorswithoutborders.org/volunteer/

Be My EyesBe My Eyes is a free app that connects blind and low-vision people with sighted volunteers and company representatives for visual assistance through a live video call.

https://www.bemyeyes.com/

Vergi Araştırmaları Topluluğu


Vergi Araştırmaları Topluluğu bir grup gencin vergi farkındalığını yükseltmek ve mali bilincin artarak daha şeffaf, adaletli ve hesap verilebilir bir mali sistemin önünü açmak için kurduğu bir dernektir.
Çalışmalarımızı olabildiğince genç bir dille, yaratıcı metodlarla ve yenilikçi fikirlerle geliştirmeye çalışıyoruz.
Vergi konusu, hiç bir gündem dahilinde önemini kaybetmeyecek bir konu. Gelişmeleri yakından takip etmemiz ve vergilerimizin nerelere harcandığının peşinde koşmamız gerekiyor. Bütün etkinliklerimizi, kampanyalarımızı online platformlara taşımaya çalışıyoruz.
Gönüllü başvurusu için
https://docs.google.com/forms/d/1D8bXt095VqrlDzyiMYBRRCE_nCok5UwRzLMEcbLh1lA/viewform?edit_requested=true


Kültür Envanteri Atlası: Kültür Elçiliği

Kültür Envanteri Atlası’nda içerik geliştirme ve düzenleme konusunda aktif olarak yer alan kişiler için Kültür Elçisi tanımını kullanıyoruz.
Kültür Elçisi kültür envanteri atlası içerisinde yer alan bir şehir, bir kültür varlığı türünde sorumluluk alan kişidir. Sorumlu olduğu şehir veya kültür varlığı alanında eksik noktaları tamamlayıp, sürekli şekilde o kültür varlıklarının içeriğini geliştirmek adına bir araştırma içerisinde olacaktır.
Projenin içinde olmayıp içerik gönderenlerin gönderdiklerini kontrol edip, onaylayacak, bilgileri düzenleyecek; ilgili kültür varlığı ile alakalı yapılmış çalışmaları tespit ederek kültür envanterini zenginleştirecektir.
Aynı şehir veya kültür varlığı için birbirini tamamlayan birden fazla sorumlu da olabilir.
Örnek verecek olursak; Kütahya Kültür Elçisi, Antik Tiyatrolar Kültür Elçisi, İstanbul’un Çeşmeleri Kültür Elçisi şeklinde proje içerisinde bir tanımlama ve düzenleme yapılacaktır.

Peki Kültür Elçisi sorumluluğunda olmayan kültür varlığında düzenleme yapabilir mi?

Elbette yapabilir. Başka bir şehir veya kültür varlığı türüne ekleme yapabileceği gibi düzenleme de yapabilir. Bunun için bir kısıtlama yapmıyoruz. Ancak kendisinden önceliklik beklentimiz sorumlu olduğu alanı iyileştirmesi olacaktır.

Kültür Elçisi olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bunun için sosyal medya kanallarından iletişime geçebileceğiniz gibi kulturenvanteriatlasi@gmail.com email adresine hangi şehir ve/veya kültür varlığı türüne talip olduğunuzu, kendinizi tanıtan kısa bir metin ve sizinle iletişim kurabileceğimiz bir telefon numarası ile birlikte göndermeniz yeterlidir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...