22 Temmuz 2015 Çarşamba

Kil ocağına Vize yok

VİZE-PAZARLI köyü,   Kil ocağına Vize yok..

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 22 Temmuz 2015 Çarşamba günü  Vize Pazarlı köyünde LİMAK  BATI ÇİMENTO A.Ş.  Kil Ocağı faaliyeti için halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyuruldu.
Yapılan duyurunun ardından, Vize ilçesi ve Pazarlı  köyü  sakinlerin yanı sıra Bölge Milletvekilleri, Muhtarlar, Vize Ziraat odası,  Trakya Kent Konseyleri Birliği, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı, Vize Doğa-İnsan-Yaşam derneği, Saray Doğa Koruma Derneği,  çok sayıda  Sivil toplum örgütü temsilcisi ile yörede yaşayanlar Köy meydanında pankart ve dövizler açarak toplandılar..
Bakanlık,İl Müdürlüğü ve Şirket  yetkililerinin gelişi ile başlayan protestolar, yetkililer köyden ayrılana kadar devam etti. Yoğun tepkiler  nedeniyle  toplantı yapılamadan  köyden ayrılmak zorunda kaldılar..
Tepkilerin yoğun olmasının asıl nedeni ise, aynı şirket, aynı yer için,aynı dosya ile 2014 aralık ayında Pazarlı’ya komşu Doğanca köyüne gelmiş, Tepkiler nedeniyle köyden ayrılmalarının ardından,  2015 Şubat    ayında kil ocağı ÇED süreci sonlandırılmıştı.
Aradan 4 ay geçtikten sonra,   2014-1 sayılı Genelgede değişiklik yapılmıştır.  Orman ve Su işleri Bakanlığınca yapılan bu değişikliğin ardından İlgili firma aynı yer için tekrar girişimde bulunmuş, bu defa , Daha önce Doğanca olan köy adı Pazarlı olarak değiştirilerek  aynı ormanlık alanda kil ocağı yine gündeme gelmiş oldu.
Vize ilçesi  Cittaslow ünavanı almış Ülkemizde ki 10 şehirden birisi,  Trakya topraklarında ki ilk Başkentlerden birisi.    Pazarlı köyü Vize ilçesinin birkaç kilometre mesafesinde şirin bir orman köyü.   Pazarlıda Doğal ve Kültürel varlıklar iç içe. Kaya mezarları, Tarihi Bizans su yolu, Ormanları, meşhur karpuz kaldıran su kaynakları, tarihi değirmen ve balık restauranı,  sülünlerin yaşam alanı…  Kavurucu yaz sıcaklarınında serinlemek isteyenlerin durak yeri.
Köyün sosyal yapısında, doğasında, ormanında, suyunda, coğrafi yapısında değişiklik olmadığı halde, 4 ay önce ÇED süreci sonlandırılan bir girişimin, bugün tekrar gündeme gelmesi, Bölge halkının Devlet kurumlarına olan güvenini sarsmıştır.
Köy Muhtarı Mustafa Özdil,  köylerinde kil ocağı açılmasını istemediklerini, açılmaması için mücadele edeceklerini, ormanların ve yaşam alanlarının yok olmasına izin vermeyeceklerini belirterek, mücadelelerini  hukuksal zeminde sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı.
Muhtar Özdil, yaşamı ve yaşam alanlarını yok edecek projelerden vazgeçilmesini, İnsanlığa hizmet edecek projeler üretilmesi gerektiğini  söylüyor.  Muhtar  Özdil, haklarını yasal yollardan aramaya devam edeceklerini  belirtti.  
Minik Kardelen Pazarlı köyünde yaşıyor.. Yetkililere sesleniyor.. “Bu köy benim” diyor.. Köyler Kardelenlere kalsın.. Kardelenler  hepimizin geleceği.   Geleceğimizi   yok etmeye kimsenin hakkı yok. Onlar bunu hak etmiyor..22/0/2015 PAZARLI

Göksal ÇİDEM
DOĞAL YAŞAMI KORUMA VAKFI
KIRKLARELİ İL TEMSİLCİSİ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...